Jak wygląda projektowanie wnętrz premium? Proces współpracy z Tissu
Jak wygląda projektowanie wnętrz premium? Proces współpracy z Tissu
W zakładce „Etapy projektu wnętrz” opisaliśmy główne fazy współpracy z naszym biurem. Tutaj pokażemy ten proces bardziej od kuchni – krok po kroku, jak wygląda projektowanie wnętrz premium w Tissu Architecture. Wskażemy, kiedy potrzebujemy aktywnego zaangażowania klienta, a kiedy to my prowadzimy proces projektowy.
Na początku współpracy niezwykle ważna jest rozmowa z klientem – pytamy o styl życia, czy ktoś gotuje, przyjmuje gości, jak wypoczywa, czy ma dzieci, jakie ma zainteresowania. Prosimy także o wypełnienie szczegółowej ankiety, która porządkuje te informacje. Spotykamy się w budynku – niezależnie od etapu budowy – aby sprawdzić widoki za oknem, poziom nasłonecznienia, akustykę i układ przestrzenny. Dzięki temu możemy świadomie zaplanować strefy otwarte oraz miejsca zapewniające intymność.
Jeśli dom jest w budowie i nie powstały jeszcze instalacje, koordynujemy projekt wnętrz z projektem technicznym – tak, aby wszystko było spójne i funkcjonalne.
Wspólnie z klientem przeglądamy inspiracje – zdjęcia, detale, materiały – aby lepiej zrozumieć klimat i estetykę, w której najlepiej się odnajduje. Najczęściej klienci wskazują wybrane elementy, a my na tej podstawie odczytujemy docelowy charakter wnętrza.
Po zebraniu wszystkich informacji przygotowujemy kilka wariantów układu funkcjonalnego. Pokazujemy tylko rozwiązania, które wiemy, że sprawdzą się w praktyce. Wrysowujemy wszystkie elementy wyposażenia. Podczas spotkania tłumaczymy, dlaczego zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania, wyjaśniamy ich wpływ na odbiór przestrzeni, wskazujemy zalety i potencjalne ograniczenia. Często na bazie rozmowy z klientem rodzą się nowe, wspólne pomysły. Klient ma czas na spokojne zastanowienie się i podjęcie decyzji.
Po wyborze układu funkcjonalnego przygotowujemy wizualizacje. Powstają one w oparciu o wcześniejsze inspiracje – kierujemy się ulubioną kolorystyką, materiałami i formami, ale komponujemy całość w spójnej, przemyślanej estetyce. Prezentacja wizualizacji to dla nas zawsze emocjonujący moment – pokazujemy detale, zestawiamy materiały (posiadamy w pracowni dużo próbek najróżniejszych materiałów), tłumaczymy decyzje projektowe. Klient ma czas na przemyślenie i zgłoszenie ewentualnych uwag. W razie potrzeby dopracowujemy projekt, zachowując jego jakość i spójność.
Po akceptacji wizualizacji rozpoczynamy dwa równoległe procesy: przygotowanie dokumentacji wykonawczej oraz wybór materiałów i elementów wyposażenia. Rysujemy wszystkie detale, projektujemy zabudowy meblowe, dostosowujemy projekt do konkretnych produktów – sprawdzamy prowadnice drzwi, specyfikacje AGD, punkty oświetleniowe, układ i przebieg tras instalacji i wiele innych. Weryfikujemy wszystkie materiały pod kątem ich parametrów technicznych, by mieć pewność, że wszystko będzie możliwe do realizacji.
Proces wyboru materiałów dzielimy na etapy. Zaczynamy od najważniejszych elementów, które wpływają na rysunki techniczne. Następnie dobieramy kolejne składniki wystroju w formie moodboardów. Na spotkaniach prezentujemy próbki – część mamy w showroomie, inne wypożyczamy, aby precyzyjnie dopasować odcienie i faktury.
W ramach współpracy organizujemy również spotkania ze specjalistami: doradcą AGD, projektantem klimatyzacji i wentylacji, integratorem systemów inteligentnego domu – by wspólnie uzgodnić i skoordynować wszystkie rozwiązania.
Po omówieniu wszystkich wyborów i ich akceptacji, analizujemy szczegółowo dokumentację wykonawczą. Omawiamy z klientami projekty mebli – część kupujemy w salonach, inne projektujemy na zamówienie u stolarzy. Dbamy o ergonomię, ilość szuflad i szafek, sposób otwierania, oświetlenie i detale. Dobieramy również materace, dekoracje okienne, dodatki i dywany. Na końcowym etapie budowy często przywozimy dywany do porównania na miejscu – tak samo potwierdzamy ostateczny wybór zasłon, gdy wnętrze jest już gotowe. Oddziaływanie wzajemne elementów wnętrza jest ogromne, dlatego ważne, aby dywany czy zasłony dopięły cała kompozycję.
Wszystkie wybrane elementy skatalogowane są w przygotowanych folderach, w formie zdjęć oraz opisane są nazwy i numery katalogowe. Dzięki temu łatwo przypomnieć sobie co dokładnie zostało wybrane – jest to ogromne ułatwienie w trakcie budowy.
Projekt kończymy, gdy mamy przygotowaną pełną dokumentację i dobrane wszystkie materiały.
Oferujemy również nadzór autorski oraz pełną koordynację budowy – o tym opowiemy w kolejnym wpisie.