1. Słuchamy i patrzymy
Pierwszym etapem jest zebranie informacji. Ważny jest wywiad z Klientem. Podczas rozmowy oraz z ankiety dowiadujemy się wielu informacji, które musimy uwzględnić w projekcie. Staramy się zrozumieć w jakim stylu, kolorystyce czy przestrzeni Klient dobrze się czuje oraz jak funkcjonalnie zaprojektować dom aby było wygodne dla mieszkańców. Jedziemy obejrzeć działkę, zobaczyć otoczenie. Ważny jest widok za oknem, okolica. Analizujemy warunki zabudowy czy zapisy planu miejscowego i inne dostarczone nam dokumenty.
2. Myślimy – Pomysł
Aby powstał ciekawy dom, musi być wyrazisty pomysł. Zazwyczaj inspirację na pomysł czerpiemy z fragmentu otoczenia. Raz będzie to być uskok w terenie, innym razem charakterystyczny element w otaczającej zabudowie a jeszcze innym razem element historyczny. Na tym etapie sprawdzamy otoczenie pod kątem widoków, intensywności zabudowy dookoła, nasłonecznienia i zacieniania budynku. Sprawdzamy i wizualizujemy jak słońce w różnych porach roku i w różnych porach dnia będzie wchodzić do budynku. Ta część projektowania jest bardzo ważna. Jest niewidoczna i może budzić u Klienta niepokój, ale myślenie nad koncepcją, szukanie wartości dla budynku i powolne rozwijanie kiełkującej myśli jest najważniejszym elementem pracy architekta.
3. Projektujemy
Pracujemy nad koncepcją budynku. Równolegle powstaje rzut, gdzie rozplanowane są pomieszczenia oraz wizualizacja budynku. Docelowo pokazujemy na rzucie wszystkie elementy wyposażenia. Dzięki temu łatwo wyobrazić sobie czy proponowane wielkości pomieszczeń będą spełniały oczekiwania. Poza tym unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki podczas urządzania wnętrz, że nie zmieści nam się wszystko tak jak byśmy chcieli. Bardzo szczegółowe omówienie wnętrz projektowanych pomieszczeń pozwala nam zaprojektować dom pod potrzeby Klienta. Zanim sfinalizujemy rzut, modelujemy bryłę, która zmienia się wraz z rzutem tak aby wypracować najlepszy efekt wizualny budynku i nie stracić nic na jego funkcjonalności. Docelowo powstaje wizualizacja z propozycją materiałów, z pokazaniem rozkładu pomieszczeń, która jest odpowiedzią na otaczająca zieleń, zabudowę i która najczęściej w naszych projektach łączy zewnętrze z wnętrzem i wtapia się w otoczenie.
4. Prezentacja projektu
Zawsze budzi emocje. Prezentując projekt domu staramy się jak najlepiej opowiedzieć, dlaczego właśnie taki dom zaprojektowaliśmy dla konkretnego Klienta, na konkretnej działce. Często Klienci zadają dużo pytań, jest dyskusja. Później jest czas, aby Klient przemyślał czy dom będzie dla niego idealny, czy są elementy które nie do końca się sprawdzą. Poprawiamy projekt aby był ostateczny i idealny.
5. Projekty budowlany, techniczny, wykonawczy.
Sporządzamy odpowiednie dokumentacje projektu. Powstaje projekt wielobranżowy, który otrzymuje pozwolenie na budowę, powstają rysunki dla wykonawców.
6. Wybór materiałów elewacyjnych
Dopasowujemy do siebie materiały elewacyjne. Dotychczas widzieliśmy je tylko w wizualizacji, teraz jest czas na przełożenie ich na konkretne produkty. Jeśli nie mamy materiału w biurze, ściągamy próbki, przykładamy do siebie kamień, drewno, deskę tarasową i inne materiały, których koloru nie jesteśmy pewni. Mamy wtedy pewność, że proponowane materiały będą dokładnie takie jak zaprojektowaliśmy.
7. Konsultacje w trakcie budowy
Jeśli są pytania czy niejasności, jesteśmy dostępni i odpowiadamy na pytania ekip budowlanych.