Dom nad Wilanówką został zaprojektowany w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Zgodnie z życzeniem inwestorów budynek został usytuowany jak najbliżej rzeki – na tyle, na ile pozwalał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – oraz możliwie jak najniżej, aby zapewnić mieszkańcom stały kontakt wzrokowy z wodą i pobliską polaną.

Ze względu na znaczną różnicę wysokości między poziomem wejścia do domu a lustrem rzeki, budynek został zaprojektowany na trzech poziomach. Poszczególne strefy funkcjonalne – od wejścia, poprzez strefę prywatną z sypialnią główną oraz gabinetem, aż po salon – rozmieszczone są na kolejnych, coraz niżej położonych, poziomach. Wraz ze schodzeniem w dół wzrasta także wysokość pomieszczeń, dzięki czemu salon stał się najbardziej przestronnym wnętrzem.

Charakterystycznym elementem domu jest jego skośny kształt okapów, które odzwierciedlają naturalny układ skarp na działce, prowadzących w stronę koryta rzeki. Skarpy na działce korespondują ze schodami wewnątrz budynku, a ich układ został także odwzorowany w formie okapów. Dodatkowo, nawiązują one do skośnych dachów piętra, pod którymi znajdują się pokoje dzieci oraz bawialnia. Skośne okapy oraz ścianki osłaniające ze skośnymi zakończeniami dodają budynkowi dynamiki, przełamując spokojną, harmonijną bryłę.

Elewacja od strony Wilanówki jest w całości przeszklona i maksymalnie otwarta na ogród oraz nadrzeczną zieleń, natomiast pozostałe elewacje zostały zaprojektowane tak, by chronić prywatność mieszkańców. W tym celu elewacja od strony ulicy w większości nie ma okien, dodatkowo zastosowano wysunięte poza okapy dachu pełne ściany, których rozmieszczenie wynika z analizy otoczenia – są one ulokowane w strategicznych miejscach, zapewniając optymalną izolację od sąsiedztwa. Są to ściany osłaniające.

Projektując dom, zależało nam na stworzeniu obiektu mocno wpisanego w krajobraz – rozłożystego, wtapiającego się w otoczenie. Parter jest wyraźnie większy od piętra, a szerokie okapy nad tarasami oraz wystające ścianki osłaniające dodatkowo optycznie go powiększają. Minimalistyczna elewacja domu wykonana została z betonu, łącznie z bramami garażowymi, co nadaje budynkowi monolityczny charakter. Istotną rolę odgrywa tutaj bryła oraz gra światłocienia. Podsufitka oraz sufity na parterze wykończone są drewnem, co dodaje wnętrzom przytulności oraz płynnie łączy przestrzeń wewnętrzną z otoczeniem.

Wykonaliśmy również projekt wnętrz do zaprojektowanego domu. Link do projektu: https://tissu.pl/portfolio/dom-wilanow-615-m2/