Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Zaprojektowanie funkcjonalnego i ładnego mieszkania to wyzwanie, z którym
– prędzej czy później – mierzy się większość z nas. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że stworzenie wnętrza, w którym będziemy z przyjemnością odzyskiwać energię po codziennej pracy, bez pomocy architekta wnętrz, jest trudne i czasochłonne, a przy tym pełne pułapek i sytuacji, w których łatwo o kosztowną pomyłkę.

 

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz? Na co zwracać uwagę przy wyborze profesjonalisty do współpracy? Jak wygląda klasyczna współpraca? Wreszcie – na co najczęściej zwracają uwagę i o co pytają architektów wnętrz mieszkańcy Warszawy?

 

Kiedy i od czego zacząć poszukiwania architekta wnętrz?

Praca architektów wnętrz często kojarzy nam się z ostatnim etapem prac budowlanych: urządzaniem domu lub mieszkania, dobieraniem dodatków, kolorów
i rozwiązań w stylu, który nam się podoba, zagospodarowaniem wolnej przestrzeni, nadawaniu surowym wnętrzom unikalnego charakteru. Tymczasem rola architektów wnętrz powinna zaczynać się już we wczesnych etapach budowy, kiedy w budowanym domu lub mieszkaniu nie ma jeszcze ścianek działowych. Architekci wnętrz w Warszawie pytani przez klientów o ten ,,pośpiech” wyjaśniają, że odpowiednio wczesne stworzenie aranżacji wnętrza domu lub mieszkania pozwala chociażby na optymalne rozmieszczenie punktów elektrycznych i hydraulicznych, a co za tym idzie, uniknięcia późniejszych zmian lub przebudowy. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy urządzamy mieszkanie w bloku, gdzie większość zmian konstrukcyjnych należy konsultować ze wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi. Odpowiednio wczesne zaangażowanie architekta wnętrz w planowanie wnętrzna to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

 

 

Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu architekta wnętrz?

Wybór architekta wnętrz w Warszawie, który sprosta naszym oczekiwaniom nie jest prosty i nie chodzi tu jedynie o naprawdę szeroki wachlarz specjalistów, którzy oferują swoje usługi. Dobry architekt wnętrz to osoba, która posiada szeroką wiedzę o dostępnych na rynku materiałach, formach i możliwościach ich zestawiania i komponowania. Dzięki umiejętności łączenia różnych tekstur oraz kolorów architekt wnętrz w Warszawie (ale też w każdym innym mieście) jest w stanie zaprojektować oryginalne wnętrze, a realizacja jego wizji wcale nie musi wiązać się z wydawaniem fortuny. Architekt wnętrz, z którym warto współpracować powinien być doradcą swoich klientów. Ważne jest, aby jako profesjonalista potrafił ocenić
i podpowiedzieć, które ze wstępnych pomysłów właścicieli domu lub mieszkania mogą
w przyszłości im przeszkadzać oraz zaproponować dla nich ciekawą alternatywę.

Tak naprawdę, już podczas pierwszego spotkania z architektem wnętrz jesteśmy
w stanie ocenić czy jest to osoba, której możemy zaufać i powierzyć wygląd naszego domu lub mieszkania. Pierwsze rozpoznanie to moment, w którym architekt wnętrz powinien przedstawić swoim potencjalnym klientom dotychczasowe realizacje oraz zaproponować wstępne możliwości i pomysły na zaaranżowanie ich wymarzonego miejsca. Jeśli chodzi
o pierwsze spotkanie, architekci wnętrz w Warszawie zazwyczaj nie pobierają za nie opłaty, zdarza się jednak, że traktują je, jako poradę, która jest wówczas odpłatna.

 

 

Jak wygląda klasyczna współpraca z architektami wnętrz?

Rozpoczęcie współpracy z architektem wnętrz wiąże się z podpisaniem umowy, która precyzyjnie określa zakres usługi. Następnie, klient otrzymuje koncepcyjny projekt wnętrza, którego wykonanie poprzedzają dokładne pomiary. Liczba propozycji, które przedstawi na tym etapie do wyboru architekt wnętrz zależy od jego wcześniejszych ustaleń
z klientem. To jest też moment na obejrzenie próbek materiałów i kolorów, które zostaną uwzględnione w projekcie wykonawczym. Z reguły koszt takiego projektu wyliczany jest według stawki przyjętej za metr kwadratowy zaprojektowanej powierzchni. W Warszawie stawki przyjmowane przez architektów wnętrz wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Projekt wykonawczy przygotowany przez architekta wnętrz uwzględnia dokładny kosztorys i materiały, które powinien zastosować wykonawca wraz ze wskazaniem miejsc,
w których można je zakupić. Częstym rozwiązaniem, z którego korzystają klienci architektów wnętrz w Warszawie jest również tzw. nadzór autorski, który obejmuje kontrolowanie przez nich wykonanie przygotowanego przez nich projektu na każdym etapie prac.

 

 

Jedna współpraca, wiele korzyści

Korzystanie z pomocy architekta wnętrz podczas remontu lub urządzania nowego mieszkania czy też domu gwarantuje komfort psychiczny i pewność, że specjalista dopilnuje wszystkich szczegółów tej inwestycji. Dzięki temu, że cała powierzchnia domu lub mieszkania jest zaprojektowana przez jednego projektanta możemy być pewni, że będzie tworzyła harmonijną i spójną całość, a przewidziany budżet nie ulegnie nieoczekiwanym zmianom.

Architekci wnętrz w Warszawie, którzy stale współpracują z różnymi dostawcami materiałów i mebli często posiadają karty rabatowe, dzięki czemu część niezbędnych przy urządzaniu przestrzeni mieszkalnej elementów może zostać przez nich zakupiona taniej. Dokonywanie ustalonych zakupów przez zatrudnionego architekta wnętrz to dla inwestorów duża oszczędność czasu i pewność, że wszystko zostanie zakupione tak, jak należy, zarówno jakościowo, jak i ilościowo.

 

 

Mity dotyczące współpracy z architektami wnętrz

 

Istnieje wiele mitów związanych ze współpracą z architektami wnętrz. Poniżej zebraliśmy cztery, które nurtują klientów najczęściej.

 

MIT 1: Wykonanie projektu musi być drogie.

Okazuje się, że nie tylko same porady architektów wnętrz, ale i aranżacje, które tworzą nie muszą rujnować naszego budżetu domowego. Wycena jest uzależniona przede wszystkim od wielkości mieszkania lub domu, którego dotyczy projekt, jego układu, stylu, w jakim ma być utrzymana aranżacja oraz materiałów, których potrzebujemy do jego późniejszej realizacji.

 

MIT 2: Architekci projektują tylko kompleksowe realizacji

Chociaż projektanci wnętrz preferują wykonywanie całościowych projektów, to podejmują się także aranżacji pojedynczych pomieszczeń.

 

MIT 3: Przygotowanie projektu trwa bardzo długo

Czas potrzebny na realizację projektu zależy od wielu czynników, podobnie jak jego wycena. Duży wpływ na terminy ma nie tylko skomplikowanie projektu, ale też szybkość podejmowania decyzji samych inwestorów, co do akceptacji lub odrzuceniu rozwiązań proponowanych przez architekta.

 

MIT 4: Efekt końcowy nie będzie mi się podobał

Zanim wykonawca rozpocznie realizację przygotowanego przez architekta wnętrza, inwestor musi go zaakceptować wraz z kosztorysem i materiałami, które mają zostać wykorzystane. Nie ma tu zatem miejsca na niemiłe niespodzianki.

 

 

Do samodzielnego urządzenia przestrzeni mieszkalnej konieczne jest odpowiednie wyczucie, wyobraźnia, cierpliwość, odpowiedni budżet i spore rezerwy czasowe. Jeśli brakuje nam któregoś z tych elementów, a zależy nam na stworzeniu wnętrza, którym będziemy cieszyć się długie lata, warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty. Gwarancja funkcjonalności, ciekawa forma, a przede wszystkim ergonomia, ponadczasowość
i oryginalność projektu to tylko niektóre z zalet, które wynikają ze współpracy z architektem wnętrz. Warto o tym pamiętać stojąc przed dylematem jak najlepiej urządzić swój dom lub mieszkanie.

Share post: