Dlaczego dom zaczyna się od dobrego projektu?

Dlaczego dom zaczyna się od dobrego projektu?

Temat budowy domu powinniśmy zaczynać od przygotowania dobrego projektu. To pierwszy krok do oszczędzenia sobie niepotrzebnego stresu i nieprzewidzianych wydatków kiedy rozpoczniemy wdrażać w życie marzenia o przestronnej kuchni, tarasie czy ogrodzie. Jak wybrać dobry projekt domu? Na co koniecznie zwrócić uwagę i dlaczego jest to takie ważne? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w naszym tekście.

 

Po czym poznać dobre projekty domów?

 Należy zacząć od tego, że projekty domów możemy zamówić indywidualnie
u architekta lub zdecydować się na wybór gotowego rozwiązania. Gotowy projekt domu jest nie tylko mniej kosztownym, ale i szybszym rozwiązaniem. W Warszawie cieszy się również większą popularnością. Dobry projekt domu powinien zakładać efektywność energetyczną budynku, dobre oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, a przy tym, przewidywać stosunkowo nieduże koszty jego utrzymania i eksploatacji. Projektowanie domów wymaga od specjalisty uwzględnienia wielkości i rodzaju terenu, na którym ma stanąć budynek, a także dużej elastyczności w doborze rozwiązań zmierzających do pełnego zagospodarowania działki przeznaczonej pod zabudowę.

Dobry projekt domu przede wszystkim jest dopasowany do naszych potrzeb
i oczekiwań. Aby móc naprawdę dobrze wybrać kluczowe jest określenie jakiej powierzchni użytkowej potrzebujemy, aby móc swobodnie i wygodnie w nim funkcjonować. Warto przy tym pamiętać, że im więcej metrów kwadratowych powierzchni ma budynek, tym droższe będzie jego wykonanie i urządzenie. Oczywiście, nie oznacza to, że ze strachu przed kosztami powinniśmy decydować się tylko na małe metraże, ale raczej o racjonalne wykorzystanie powierzchni, którą mamy do dyspozycji w pierwotnym założeniu projektu bez wprowadzania w nim pochopnych zmian.

Przy projektowaniu domów ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na rozmieszczenie pomieszczeń i podzielenie powierzchni mieszkalnej na strefy: dzienną

i nocną. W przypadku domów piętrowych parter traktowany jest jako ta pierwsza, zaś piętro, jako druga strefa. Specjaliści podkreślają, że właściwie zaprojektowany dom przewiduje dodatkowe pomieszczenie, które możemy – w zależności od potrzeb – zaaranżować na pokój, gabinet lub domową siłownię, a oprócz tego jest wyposażony zaplecze gospodarcze w postaci kotłowni, pralni czy spiżarni.

 

Co można zmieniać w projekcie domu?

Według ,,Raportu o budownictwie jednorodzinnym” z 2017 roku inwestorzy najczęściej w projektach domów zmieniają liczbę pomieszczeń (29%) i ich wielkość (24%). To potwierdzałoby wniosek, że rozmieszczenie pomieszczeń i metraż to elementy, na których warto skupić się od początku prac związanych z projektowaniem domu. Wśród pozostałych elementów, które można zmieniać nawet w gotowym projekcie domu i po rozpoczęciu budowy wymieniamy min.: zmiany rozmieszczenia lub wielkości okien i drzwi, zmiany
w układzie ścianek działowych, funkcjach pomieszczeń czy w wielkości schodów lub tarasu. Powinniśmy jednak pamiętać, że są zmiany, których nie będziemy mogli wprowadzać bez urzędowego pozwolenia, co często wiąże się z opóźnieniami w realizacji inwestycji. Należą do nich przede wszystkim modyfikacje wiążące się z usytuowaniem domu na działce
i w stosunku do sąsiednich budynków czy też wszelkie zmiany jego parametrów (powierzchnia, wysokość, zabudowa, liczba kondygnacji).

 

Najpopularniejsze projekty domów w Warszawie

Skoro już wiemy, jakie cechy powinien posiadać dobry projekt domu, przyjrzyjmy się jakie domy cieszą się największą popularnością w Warszawie. Podstawowy podział wyodrębnia domy budowane według projektów utrzymanych w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym. Projektowane w Warszawie domy często są wyposażone w poddasze użytkowe i dobudowany do bryły budynku garaż. Jeśli chodzi o układ pomieszczeń, właściciele często decydują się na oddzielanie kuchni od salonu drzwiami przesuwnymi lub przeszkleniami. Wśród elewacji, coraz większym powodzeniem cieszą się drewniane akcenty. Jeśli chodzi o projekty warszawskich domów jednorodzinnych, często pojawiającym się elementem są w nich oddzielne kotłownie, ale też większość z nich zakłada obecność tarasu, balkonu lub ogrodu.

Stworzenie od podstaw z architektem lub wybór gotowego projektu domu w biurze projektowym nie należy do prostych zadań, ale też determinuje wiele kluczowych z punktu widzenia samej budowy i późniejszego użytkowania budynku, kwestii. Od projektu domu tak naprawdę zaczyna się wszystko: jego bezpieczeństwo, funkcjonalność, solidność, kosztowność utrzymania i wiele innych. Jest to kilka, z wielu powodów, dla których warto poświęcić temu etapowi odpowiednio dużo uwagi porównując różne projekty i rozwiązania, stawiając przede wszystkim na jakość i zaspokajanie potrzeb przyszłych domowników.

 

Share post: